4 maja 2017 r. uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum Zespołu Szkół w Gronowie Górnym brali udział w zajęciach zorganizowanych przez nauczyciela fizyki w olsztyńskim Planetarium.  Gimnazjaliści rozpoczęli od seansu filmowego pt. „Nasz Wszechświat”. Następnie uczestniczyli w pokazie naukowym prowadzonym przez astronoma p. Bogdana Kulesza pt. „Optyka – natura światła”.

 

 

 

Film pt. „Nasz Wszechświat” to kosmiczna podróż, która zaczyna się w najbliższym otoczeniu Ziemi odwiedzając obiekty Układu Słonecznego. Następnie udajemy się dalej, do obszarów, w których rodzą sie i umierają gwiazdy. Potem jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej w bezkresne przestrzenie oddzielające gwiezdne wyspy – obce galaktyki. Jednocześnie uczestniczymy w swoistej podróży w czasie od mitów i teorii starożytnych greckich astronomów, aż po kształtujące nasza wiedze o Wszechświecie obrazy rejestrowane przez największe współczesne teleskopy.

 

Pokaz naukowy rozpoczął się od zjawiska i prawa odbicia światła. Omówione zostały:

ü  skupiające i rozpraszające własności zwierciadeł wklęsłych i wypukłych,

ü  różna prędkość rozchodzenia sie światła wróżnych ośrodkach optycznych, która prowadzi do zjawiska załamania światła,

ü  doświadczenia ułatwiające poznanie prawa załamania światła na granicy dwóch ośrodków,

ü  zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia.

Uczniowie obserwowali bieg promieni przechodzących przez płytkę równoległościenna i pryzmat. Poznali skupiające i rozpraszające właściwości różnych typów soczewek i ich zastosowania w różnych przyrządach optycznych.

W końcowej części pokazu zostało omówione i zademonstrowane zjawisko rozszczepienia światła białego na 7 barw (tęcza).